Jak uzyskać inspirujący styl industrialny
Dzięki nowoczesnym trendom stylu życia, nie jest zaskoczeniem, że w ciągu ostatnich kilku sezonów zauważyliśmy wzrost liczby próśb klientów w stylu industrialnym – i nie bez powodu. Wystrój w stylu industrialnym łączy elegancką nowoczesność i urok starego świata z organiczną, żywą atmosferą, tworząc idealną grę kontrastów. Ale co tak naprawdę oznacza aranżacja wnętrz w stylu industrialnym? A jeśli chodzi o projektowanie domów w stylu industrialnym, jak sprawić, by wygląd działał dla Ciebie, aby nie stał się ciężkim motywem?
Kiedy ludzie myślą o stylu industrialnym, często kojarzą się z loftami z przerośniętymi czarnymi metalowymi oknami, surowym niewykończonym drewnem i odsłoniętymi cegłami. Wręcz przeciwnie, ten styl projektowania ma zastosowanie nie tylko w środowiskach miejskich. Więc co sprawia, że wystrój wnętrz w stylu industrialnym wydaje się dziś tak opłacalny i jak można to zrobić z ufnością?
CO OZNACZA STYL PRZEMYSŁOWY?
Styl industrialny nawiązuje do falban i bezproblemowego, bezsensownego wystroju, który czerpie inspirację z podniosłego wyglądu magazynów, fabryk i innych konstrukcji przemysłowych. Wystrój w stylu industrialnym składa się z pozbawionych detali architektonicznych, w tym użycia gołych cegieł, metali i drewna, a także materiałów odzyskanych i pochodzących z recyklingu. Meble w stylu industrialnym są zwykle wytrzymałe i często pochodzą z odzyskanych podwórek. Największą korzyścią w tworzeniu domów w stylu industrialnym jest to, że będziesz mieć możliwość dostosowania wyglądu za pomocą mebli i dekoracji, które są całkowicie unikalne dla Twojego domu.
Planując salon w stylu industrialnym, zachowaj komfort, chociaż wszystko powinno być przycięte z nadmiaru przy minimalnym udziale. Zdecyduj się na meble, które mają prosty design, dziką, solidną tapicerkę w naturalnych fakturach i neutralnych kolorach.
DLACZEGO POKOCHASZ WYPOSAŻENIE WNĘTRZ W INDUSTRIALNYM STYLU?
Industrialna aranżacja wnętrz jest przyjemnie elastyczna. Składający się głównie z neutralnych odcieni i materiałów, które koncentrują się na unikalnych fakturach, ten styl projektowania można łatwo uzyskać dzięki oświetleniu, dekoracjom i meblom.
Pomimo swojej prostoty i minimalistycznych tropów projektowych, styl industrialny tworzy odważną deklarację. Zestawienie współczesnego i przestarzałego czasu tworzy świetne, warstwowe i przemyślane zestawienie.
Jest to przyjazne dla środowiska podejście do projektowania wnętrz, ponieważ zachęca do korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu lub odzyskanych.
Nie ma potrzeby stosowania kosmetycznych sztuczek, aby opanować industrialną aranżację wnętrz, ponieważ kładzie się nacisk na wykorzystanie naturalnych, surowych wykończeń i materiałów.
Choć niewiele wiadomo o pochodzeniu wnętrz w stylu industrialnym, powszechnie przyjmuje się, że styl ten rozwinął się na początku XX wieku. Pod koniec II rewolucji przemysłowej tendencja do globalizacji stała się bardziej widoczna. Dziesiątki kluczowych fabryk zamknęło się i przeniosło swoją działalność do innych krajów, w wyniku czego puste budynki przemysłowe zostały zaniedbane. Co z kolei pozostawiło nieskończony zasób wysokiej jakości materiałów do wykorzystania.
A ponieważ od wczesnych lat 90-tych miasta ponownie stały się bardziej zaludnione, co skutkuje brakiem budynków mieszkalnych, logicznym rozwiązaniem stało się przekształcenie obszarów przemysłowych w dzielnice mieszkaniowe poprzez gentryfikację.
Zamiast ukrywać nietknięte piękno budynków przemysłowych, doświadczeni architekci i właściciele domów jako pierwsi przekształcili plany w stylu industrialnym w trwający trend, celebrujący gołe ściany, detale architektoniczne i mechanizmy powstania budynku.
JAKIE SĄ KLUCZOWE CECHY STYLU INDUSTRIALNEGO?
Jak nadać swojemu domowi industrialny styl? Jeśli chodzi o projektowanie domów w stylu industrialnym, weź pod uwagę następujące cechy, aby mieć pewność, że uzyskasz perfekcyjny wygląd:
Materiały – unikaj używania pluszowych tkanin w połączeniu z meblami w stylu industrialnym. Zamiast tego zdecyduj się na materiały użytkowe i pracowite oraz meble źródłowe, które możesz dać drugie życie. Przeszukaj lokalne sklepy z antykami w poszukiwaniu mebli wykonanych z drewna, aluminium, żelaza, stali, cyny, kamienia i miedzi, ponieważ są to materiały, z których można korzystać w godnych pozazdroszczenia domach w stylu industrialnym. Nie zapomnij też skorzystać z postarzanych elementów metalowych i drewnianych podłóg, kamiennych blatów i gołych stalowych belek.
Kolory – jeśli chodzi o projektowanie salonu w stylu industrialnym, trzymaj się neutralnych palet, na które składają się szarość, czerń i biel. I dodaj nastrojowe warstwy z uderzeniami ciemniejszych tonów. Wprowadź osobowość i nieoczekiwane dzięki żywej sztuce, która kontrastuje z Twoim, skądinąd, męskim wystrojem w stylu industrialnym.
Kształty – kształty stosowane w industrialnym wystroju wnętrz składają się głównie z kwadratowych linii i blokowych kształtów, które promują użytkową spójność w ogólnym wyglądzie Twojego domu. Ale to nie znaczy, że musisz unikać organicznych krzywizn i abstrakcyjnych kształtów, ale ograniczaj je do minimum, aby zachować dobrze zbadany industrialny klimat.
Akcesoria – ogranicz użycie akcesoriów do domu w minimalistycznym stylu industrialnym. Dekorując sypialnię w stylu industrialnym, ponownie zadbaj o porządek i czystość powierzchni. Szukaj mebli i akcesoriów do sypialni w stylu industrialnym, które nawiązują do czasów prowincjonalnych, a jednocześnie pozostają współczesne. Akcesoria z dużymi abstrakcyjnymi obrazami ściennymi, metalowymi konstrukcjami i innymi interesującymi przedmiotami uratowanymi z rekultywacji, aby uzyskać najlepsze rozpoczęcie rozmowy. Ogólny wygląd Twojej sypialni w stylu industrialnym powinien być chłodny i męski z unikalnymi akcentami.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE STYLU PRZEMYSŁOWEGO
Zacznij od neutralnej palety kolorów – jedną z rzeczy, które zauważysz w domach w stylu industrialnym, jest to, że odważne odcienie są zachowane dla drobnych szczegółów, podczas gdy większość przestrzeni promieniuje neutralnymi tonami. Styl opiera się głównie na kombinacjach neutralnych kolorów, aby stworzyć czysty i minimalistyczny, harmonijny wygląd. W przypadku łazienki w stylu industrialnym odsłonięta cegła i białe płytki stanowią niezbędne połączenie wykończone elementami ze szkła w czarnej metalowej ramie.
Zdecyduj się na otwarty plan – domy w stylu industrialnym są zwykle przestronne i dobrze współgrają z otwartym planem. Aby przestrzeń nie wydawała się przytłaczająco duża i trudna do udekorowania, strategicznie ułóż meble w stylu industrialnym w grupy, aby rozbić przestrzeń.
Połącz drewno i metal – w nadawaniu industrialnego wyglądu nie trzeba się zastanawiać, czy mieszać stare i nowe materiały. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego kontrastu jest połączenie różnych rodzajów metalu i drewna w całym projekcie. Na przykład możesz mieć zabytkową drewnianą toaletkę i lustro w stalowej ramie w łazience w stylu industrialnym.
Upewnij się, że oświetlenie jest zgodne z motywem — większość oświetlenia w stylu industrialnym jest wykonana z metalu i często składa się z kombinacji wiszących i lamp. W przypadku wisiorków powinny one być nisko wiszące z szerokimi abażurami. Wielokierunkowe lampy stojące mogą również dobrze sprawdzać się w salonie w stylu industrialnym, podobnie jak oświetlenie z odzysku.
Zastanów się nad posadzką z polerowanego betonu – chociaż drewniane podłogi są podstawą stylu przemysłowego, polerowany beton jest ultranowoczesną i niedrogą opcją.
Podkreśl odsłonięte rury – jednym z charakterystycznych elementów salonu w stylu industrialnym jest obecność elementów, które większość ludzi ukrywa, takich jak przewody i rury. Ten wygląd jest zwykle powszechny w odnowionych mieszkaniach magazynowych.
Uwzględnij akcesoria przemysłowe – kluczem do nadania industrialnego wyglądu jest sprawienie, by poczujesz się jak w czarującej, fabrycznej scenerii. Najlepszym sposobem na to jest użycie akcesoriów. Udekoruj uratowanymi częściami fabrycznymi i maszynami, a także zabytkowymi fotografiami i znaleziskami ze skóry.
Jak widać, aranżacja wnętrz w stylu industrialnym przybiera wiele form, a piękno jej realizacji tkwi w dotyku dekoratora.