Dlaczego bolą cię plecy

Dlaczego bolą cię plecy

W pewnym momencie prawie wszyscy będziemy musieli poradzić sobie z bólem pleców. Rozmawialiśmy z ekspertami, aby pomóc ci zrozumieć, dlaczego bolą cię plecy.

Zrozumienie, co kryje się za bólem pleców, nie zawsze jest łatwe do rozpoczęcia, istnieje wiele mylących terminów związanych z dolegliwościami kręgosłupa (czy „wypukły” dysk jest taki sam jak „poślizgnięty”?), Więc pomaga to trochę zrozumieć więcej o twojej anatomii.

Kręgosłup dorosłego składa się ze stosu 24 kości zwanych kręgami plus kości kości krzyżowej i kości ogonowej. Kości te wspierają ciało i chronią główną kolumnę włókien nerwowych rdzenia kręgowego połączoną z mózgiem, który biegnie przez kręgi kanałem kręgowym. Krążek wykonany z chrząstki i wypełniony żelowym materiałem, który działa jak amortyzator, znajduje się między każdym kręgiem. Więzadła, mięśnie, ścięgna i małe stawy zwane fasetami utrzymują kręgi razem.

Mając na uwadze tę informację, oto kilka możliwych źródeł bólu pleców.

1) Ból dysku

Jeśli jeden z dysków zostanie wypchnięty nieco z miejsca, zwykle w normalnym okresie starzenia, nazywa się to dyskiem „wybrzuszającym”. Jeśli dysk ma pękniętą chrząstkę z powodu odziedziczonej cechy, zużycia lub nagłego urazu i wystaje część żelu pochłaniającego wstrząsy, nazywa się to dyskiem „przepukliny” (lub „pęknięcia” lub „poślizgu”). Zarówno wypukłe, jak i przepuklinowe dyski mogą powodować ból lub nie.

2) Choroba zwyrodnieniowa dysku

Być może słyszałeś także termin „choroba zwyrodnieniowa dysku”. W rzeczywistości nie jest to choroba, ale rodzaj ogólnego terminu, który odnosi się do stanu dysków, które z wiekiem tracą zawartość wody i gąbczastość, co może prowadzić do zapalenia kości i stawów, przepuklinowych dysków lub wypukłych dysków.

3) Ból stawów twarzy

Stawy twarzy są zasilane przez dwa nerwy, a jeśli stan zapalny lub uszczypnięcie, może być bolesny.

4) Uszczypnięty nerw

Tarcze wypchnięte na miejsce mogą ściskać nerw. Często jest to nerw kulszowy (który wypływa z dolnej części kręgosłupa do nogi), który jest ściśnięty lub zaogniony. Powoduje to strzelanie do bólu zwanego rwą kulszową w dolnej części pleców, nodze i pośladku.

5) Zwężenie kręgosłupa

Dzieje się tak, gdy kanał kręgowy zwęża się (najczęściej z powodu zapalenia stawów) i uderza w nerwy, powodując ból.

6) Napięcie mięśni lub więzadła

Intensywny trening lub podnoszenie czegoś ciężkiego jest również częstym źródłem bólu, szczególnie w dolnej części pleców. Ból w dolnej części pleców jest najczęstszą postacią bólu pleców, ponieważ te mięśnie, więzadła i dyski znajdują się pod największą presją podczas siedzenia lub podnoszenia.

7) Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jest to powszechna forma zapalenia stawów. „Z wiekiem nasza ładna gąbczasta chrząstka staje się cieńsza i nie jest tak ściśliwa”. „Podstawowa kość wyczuwa to, a następnie reaguje, generując niewielkie dodatkowe grzbiety kości zwane osteofitami lub ostrogami kostnymi. Te małe grzbiety ocierają się o siebie, a to mechaniczne podrażnienie może powodować ból. ”

Czy ból pleców jest poważny?

Ból pleców jest czasami objawem poważnego stanu. Jeśli masz historię raka lub jeśli twój ból pleców jest związany z gorączką, niewyjaśnioną utratą masy ciała lub utratą kontroli jelit lub pęcherza moczowego, lub staje się znacznie gorszy, gdy leżysz lub w nocy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Materac MIZAR klasyczny

Materac KASTOR kokosowy

 

Materac AGENA lateksowy

 

Materac HAMAL Visco pianka z pamięcią

Zobacz materac ortopedyczny lateksowy 30cm

Zobacz materac ortopedyczny visco memory 28cm

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12, 46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82, REGON: 161602151
Telefon: +48 662 070 168
biuro@napkomfort.pl

Jeśli zadajesz sobie czasem takie pytania:

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

Łóżko 180x200cm do sypialni z materacem

Łóżko z materacem 160x200cm

Łóżko do sypialni z materacem 140x200cm

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button