Zmniejsz przewlekły ból rwy kulszowej

Zmniejsz przewlekły ból rwy kulszowej

Najdłuższy nerw w Twoim ciele, nerw kulszowy, biegnie od dolnej części pleców, przez pośladki i wzdłuż boku nogi. Dlatego czujesz ból w nodze, mimo że źródło pochodzi z pleców. Klasyczne objawy to ból po jednej stronie, obejmujący pośladki i nogę. Niektórzy odczuwają to jako ostry lub przeszywający ból; inni opisują to jako uczucie mrowienia lub drętwienia.
Objawy kulszowe zwykle pojawiają się nagle, trwają od kilku dni do kilku tygodni i zwykle ustępują po leczeniu zachowawczym.

Kilka możliwych przyczyn bólu:

Zwężenie kręgosłupa
Wraz z wiekiem kręgosłup zaczyna się zwężać z powodu zgrubienia więzadeł, ostrogi kostnej, przepukliny dysku, choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet guzów. Nerwy, które podróżują przez tę zwężoną przestrzeń, w tym nerw kulszowy, zostają ściśnięte i powodują ból.

Przepuklina dysków
Dyski to wypełnione żelem przekładki między kręgami kręgosłupa. Działają jako amortyzatory i bufory między kościami. Jeśli ktoś zostanie uszkodzony lub przepuklina, może uciskać nerw kulszowy, powodując ból.

Zespół gruszkowaty
Mięsień łączący kość udową z dolną częścią pleców nazywany jest mięśniem gruszkowatym i znajduje się nad nerwem kulszowym. Jeśli ten mięsień skurczy się lub skurczy, może to spowodować rwę kulszową.

Sposoby na zmniejszenie bólu rwy kulszowej
Najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem rwy kulszowej jest rozwiązanie problemu ściskającego nerw. Oto pięć progresywnych opcji leczenia, które pomogą Ci złagodzić ból.

1. Terapia ciepłem i zimnem
Lód zmniejsza stan zapalny, a ciepło rozluźnia mięśnie. Nałóż okład z lodu na dolną część pleców na około 20 minut i powtarzaj to co kilka godzin. Możesz stosować naprzemiennie ciepło i zimno lub tylko jedno lub drugie, w zależności od tego, co przynosi największe ulgę w bólu.

2. Leki dostępne bez recepty
Ponieważ stan zapalny powoduje ból, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen i paracetamol mogą zatrzymać ból na czas wystarczający do wyleczenia.

3. Fizjoterapia i rozciąganie
W zależności od tego, co powoduje rwę kulszową, najlepszym rozwiązaniem może być ruch.

Materac termoelastyczny Jowisz 28cm Materac z lateksem Venus

4. Zastrzyki zewnątrzoponowe steroidów pod kontrolą RTG
Kortykosteroidy zmniejszają stan zapalny i ból. Chociaż nie jest to bezpieczne w przypadku długotrwałego stosowania, zastrzyki steroidowe są idealne do krótkotrwałego złagodzenia bólu, który pozwala na dalsze leczenie poprzez fizjoterapię.

5. Procedury mało inwazyjne i niechirurgiczne
Rwa kulszowa rzadko wymaga interwencji chirurgicznej, ale jeśli zaczęła wpływać na pęcherz lub jelita albo jeśli odczuwasz silny ból lub osłabienie, może być konieczna operacja. Ponadto przepuklina dysku jest jednym z warunków, które mogą nie ustąpić przy leczeniu zachowawczym.

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button