Bóle krzyża

Bóle krzyża

Niemal każdy doświadczy jakiejś formy bólu pleców w swoim życiu. Dolne plecy to obszar za brzuchem od klatki piersiowej do miednicy i jest również nazywany obszarem lędźwiowym. Ból pleców jest główną przyczyną nieobecności w pracy. Ból dolnej części pleców zwykle ustępuje samoistnie i zwykle jest wynikiem urazu spowodowanego nadwyrężeniem. Istnieje wiele metod leczenia bólu krzyża.

Ryzykujesz bólem dolnej części pleców?

Ból dolnej części pleców może rozpocząć się w wieku dwudziestu kilku lat i trwać przez całe dorosłe życie. Badania wykazały, że do 80% ogólnej populacji cierpi z powodu bólu krzyża w pewnym okresie życia. Naucz się zapobiegać bólowi dolnej części pleców, wiedząc, jakie czynności mogą być dla Ciebie niebezpieczne.

Najczęstsze przyczyny bólu krzyża

Ręczne przenoszenie materiałów (zwłaszcza podnoszenie)
Skręcenie tułowia
Nadmierne sięganie
Siedzący tryb pracy
Wysoce fizyczne prace
Narażenie na wibracje całego ciała
Palenie papierosów
Otyłość

Objawy bólu krzyża: Czy bolą cię plecy?

Objawy bólu dolnej części pleców wahają się od ostrego i przeszywającego do tępego bólu. Bóle mogą być stałe lub sporadyczne i pozycyjne. Ostry ból dolnej części pleców może pojawić się nagle po urazie. Przewlekły ból pleców definiuje się jako ból trwający dłużej niż trzy miesiące. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli przedłużasz ból pleców dłużej niż 72 godziny.

Ból krzyża i poważne urazy pleców

Poważny ból pleców po urazie powinien zostać oceniony przez pracownika służby zdrowia. Znaki ostrzegawcze poważniejszych obrażeń obejmują ból z kaszlem lub oddawaniem moczu, utratę kontroli nad jelitami lub pęcherzem, nowe osłabienie nóg i gorączkę. Te dodatkowe objawy wymagają oceny medycznej.

Czy to napięcie mięśni czy rwa kulszowa?

Ból pleców, który pojawia się po nadmiernym wysiłku lub ciężkim podnoszeniu, często powoduje uraz. Czasami jednak te czynności powodują uszkodzenie dysku i pęknięcie lub przepuklinę. Gdy przepuklina dysku podrażnia nerw kulszowy, może powodować ból pleców.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest formą bólu nerwu spowodowanego naciskiem na nerw kulszowy. Nerw kulszowy jest dużym nerwem, który przebiega przez pośladki i rozciąga się w dół tylnej części nogi. Naciskanie lub ściskanie nerwu kulszowego powoduje wstrząs lub pieczenie bólu dolnej części pleców. Czasami ludzie czują, że ból promieniuje w dół przez pośladki i jedną nogę, a czasem nawet dochodzi do stopy.

Czy twoja praca powoduje ból pleców?

Praca polegająca na ciągnięciu, podnoszeniu lub skręcaniu dolnej części pleców może powodować obrażenia i ból dolnej części pleców. Nawet długotrwałe siedzenie w niezręcznej pozycji może powodować ból w dolnej części pleców. Stać na nogach przez wiele godzin? To może również powodować ból dolnej części pleców. Najlepszym sposobem zapobiegania bólowi pleców jest wiedzieć, czy jesteś zagrożony.
Praca, która może powodować ból w dolnej części pleców

Załoga linii lotniczej (piloci, osoby zajmujące się bagażem)
Chirurdzy
Pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia
Kierowcy autobusów i taksówek
Pracownicy magazynu
Budowlańcy
Instalatorzy dywanów i środki czyszczące
Rolnicy (rolnictwo, nabiał)
Strażacy i policja
Mechanika
Personel biurowy (np. Telemarketerzy, pracownicy plików, operatorzy komputerów)

Znajdź ulgę w bólu pleców

Noszenie przeciążonej torebki, teczki lub torebki może obciążać dolną część pleców. Jeśli musisz nosić duży ładunek, zmniejsz ciężar, który przenosisz, zmniejszasz nacisk na kręgosłup. Pomóż utrzymać zdrowe plecy swoich dzieci, upewniając się, że ich plecaki nie są przeciążone. Ciężki plecak może oznaczać ból pleców w przyszłości dla najmłodszych.

Treningi, które mogą powodować bóle krzyża

Najbardziej urazami sportowymi pleców są skręcenia więzadeł lub napięcia mięśni otaczających kręgosłup. Poważne stany lub powikłania mogą mieć podobne objawy jak rutynowe zwichnięcie lub obciążenie. Najczęstsze urazy sportowe występują po powtarzającym się nadużywaniu kręgosłupa poprzez skręcanie, ściskanie lub zginanie. Sporty o dużym wpływie, takie jak bieganie, piłka nożna lub siatkówka, mogą często powodować ból dolnej części pleców. Sporty takie jak golf, w których często występuje powtarzalne skręcanie, mogą również powodować ból dolnej części pleców.

Lepsza postawa w leczeniu bólu pleców

Oparcie zapewnia optymalne wsparcie, gdy stoimy właściwie i nie garbimy się. Siedzenie z odpowiednim podparciem dolnej części pleców z ramionami, a nawet podnóżkiem może zapobiec bólowi dolnej części pleców. Właściwa równowaga stóp podczas stania może również zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu dolnej części pleców podczas wstawania.

Przepuklina dysków i ból dolnej części pleców

Kręgi lub kostne elementy budulcowe kręgosłupa są amortyzowane przez żelopodobne dyski pomiędzy kręgami. Dyski te mogą się degenerować wraz ze starzeniem i w rezultacie są podatne na obrażenia. Kiedy dysk pęka, określa się go jako przepuklinę dysku, co może powodować znaczny ból.

Czy sprawiasz, że ból pleców jest gorszy?

Nie bądź winny zaostrzania i tak już obolałych pleców. Spróbuj te wskazówki dotyczące zapobiegania dodatkowemu bólowi krzyża:

Noś wygodne buty na niskim obcasie, jeśli jesteś na nogach przez cały dzień.
Nie garb się, gdy stoisz lub siedzisz.
W domu lub pracy upewnij się, że powierzchnie robocze znajdują się na wygodnej wysokości.
Rozgrzej się i rozciągnij przed ćwiczeniami lub inną intensywną aktywnością fizyczną.
Nie próbuj podnosić przedmiotów, które są zbyt ciężkie i nie skręcają się podczas podnoszenia.
Prowadź zdrowy tryb życia, rzuć palenie.

Gorąca lub zimna terapia bólu krzyża?

Gorące lub zimne okłady mogą pomóc złagodzić ból i zmniejszyć objawy. Kojąca ulga od ciepła lub ulga od zimnego plecaka jest tylko tymczasowa i nie leczy poważniejszych przyczyn bólu pleców. Mogą jednak zapewniać większą mobilność osobom z ostrym, podostrym lub przewlekłym bólem, umożliwiając ludziom wstanie i poruszanie się.

Czy odpoczynek w łóżku pomoże w bólu pleców?

Badania sugerują, że ścisłe leżenie może często przedłużać lub nasilać ból w dolnej części pleców. Leżenie w łóżku może również prowadzić do powikłań wtórnych, takich jak depresja, obniżone napięcie mięśni i zakrzepy w nogach. Powinieneś próbować poruszać się, unikając czynności, które zauważalnie nasilają lub nasilają ból pleców. Pozostając aktywnym, osoby cierpiące na bóle krzyża mogą zyskać większą elastyczność i szybszy powrót do zdrowia.

Joga na ból pleców

Jeśli ból pleców nie ustąpi w ciągu trzech miesięcy, istnieją dowody, że joga może pomóc. W jednym z ostatnich badań osoby, które brały 12 tygodni zajęć z jogi, miały mniej objawów bólu krzyża niż osoby, które otrzymały książkę o leczeniu bólu pleców. Korzyści trwały kilka miesięcy po zakończeniu zajęć. Badanie sugeruje, że konwencjonalne rozciąganie również działa dobrze. Upewnij się, że Twój instruktor ma doświadczenie w nauczaniu osób z bólem pleców i odpowiednio zmodyfikuje dla Ciebie postawy.

Wskazówki, jak wzmocnić plecy

lekcje i ćwiczenia rozciągające są powszechnie stosowane w celu zapobiegania bólowi dolnej części pleców. Pamiętaj, aby przejrzeć z lekarzem każdy rozważany program.

Łatwe ćwiczenia pleców

Pompki do kostek: Połóż się na plecach i poruszaj kostkami w górę iw dół.
Poślizg pięty: Połóż się na plecach i zegnij, a następnie wyprostuj kolana pojedynczo.
Przysiady na ścianie: opierając się plecami o ścianę, usiądź jak na krześle z kolanami ustawionymi nad kostkami. Delikatnie dociśnij do ściany, utrzymując napięte mięśnie brzucha. Przytrzymaj przez pięć sekund.
Rozciąganie pojedynczych kolan do klatki piersiowej: Leżąc płasko z plecami, przyciągnij kolano do klatki piersiowej.

Rodzaj materaca

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i materiałów. Każdy styl ma swoje mocne i słabe strony, jeśli chodzi o osoby z nadwagą. W tej części omówimy główne typy materacy do łóżek (pianka pamięciowa, lateks) oraz sposób, w jaki mogą one wpływać na ciężkie podkłady.

Memory Foam, pianka pamięciowa, czyli Visco Memory

Według wielu pianka pamięciowa jest jednym z najlepszych rodzajów materaców do łóżek. Czemu?

Materace piankowe, zarówno na twardej, jak i miękkiej stronie, wykonują świetną robotę przy wyrównywaniu punktów nacisku. Jedną z największych dolegliwości, jakie mają osoby otyłe, jest to, że niektóre obszary ich ciała są ranne (tj. Ich plecy lub biodra). Pianka pamięciowa to fantastyczna praca polegająca na zapewnieniu wieczornego wsparcia dla komfortu ciała.

Pomimo licznych zalet, ten styl materaca może powodować, że ludzie czują się zbyt za gorąco z powodu braku oddychalności materiału. Nie martw się, na rynku dostępnych jest kilka świetnych opcji chłodzenia pianką.

Materac ortopedyczny Visco Memory Jowisz Premium 28cmmaterac piankowy 160x200

Nasze polecane materace visco memory

Lateks

Dla osób z nadwagą materace lateksowe są również solidną opcją. Lateks wydaje się być o wiele lepszy w utrzymaniu chłodu, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych piankowych łóżkowych opcji. Powiedziawszy to, będziesz miał inne odczucia niż omówiliśmy powyżej.

materac ortopedyczny na ból kręgosłupaNasze polecane materace lateksowe

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12, 46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82, REGON: 161602151
Telefon: +48 662 070 168
biuro@napkomfort.pl

Jeśli zadajesz sobie czasem takie pytania:

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

to odpowiedź jest w tym artykule

Zobacz materac ortopedyczny lateksowy 30cm

Zobacz materac ortopedyczny visco memory 28cm

Zobacz polecane materace

Materac klasyczny kieszeniowo sprężynowy – link

Materac kokosowy kieszeniowo sprężynowy – link

Materac termoelastyczny – pianka z pamięcią kieszeniowo sprężynowy – link

Materac lateksowy kieszeniowo sprężynowy – link

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button