Kiedy martwić się o bóle krzyża

Kiedy martwić się o bóle krzyża

Prześwietlenie dla bólu dolnej części pleców są zaskakująco niewiarygodne,
1 ponieważ rzeczy takie jak wypukłe dyski zwykle nie są wielkim problemem,
2 większość bólu pleców ustępuje samoistnie,
3 i punkty wyzwalające („węzły mięśniowe”) są powszechne i mogą być niepokojąco intensywne, ale nie są niebezpieczne.
4 Większość pacjentów ma się znacznie lepiej, gdy czuje się pewnie w tych sprawach. Moc uzasadnionego, racjonalnego zaufania jest ogromnym czynnikiem w bólu pleców.
5 Niestety, wielu pracowników służby zdrowia nadal utrwala ideę kruchych pleców 6, która podważa to cenne zaufanie.

Jakie są szanse, że ból pleców jest czymś przerażającym?

Oczywiście są przypadki bólu dolnej części pleców, które mają niepokojące przyczyny, ale jest to uspokajająco rzadkie. Raz na jakiś czas ból pleców jest znakiem ostrzegawczym raka, choroby autoimmunologicznej, infekcji lub garstki innych przerażających sprawców.
W wieku 55 lat około jeden na dwadzieścia przypadków okazuje się złamaniem, a jeden na sto jest bardziej złowieszczy.8 Im dalej jesteś w wieku 55 lat, tym większe masz szanse.

Zwykły ból pleców może być gwałtowny i okropny… ale nie niebezpieczny.

Czy ból pleców jest objawem COVID-19? (Lub inne typowe infekcje?)

Wszystkie powszechne bóle są bardziej prawdopodobne na wywołanie lub zaostrzenie przez jakąkolwiek infekcję, ale być może COVID-19 bardziej niż większość – po prostu dlatego, że jest niezwykle dobry w wywoływaniu rozległego bólu ciała, a plecy są w to włączone. Ale ból pleców nie wyróżnia się bardziej niż inne popularne miejsca na ból lub ból (z wyjątkiem bólu głowy, który wyróżnia się w 8–14% przypadków).

Niesławnie zapalenie opon mózgowych powoduje silny ból szyi i sztywność. COVID-19 nie powoduje silnego bólu w określonej części ciała takiej jak ta. Ale wszystkie infekcje obniżają nasze progi bólu.12 Jeśli już byłeś narażony na wzmożony ból pleców, może pojawić się podczas każdej infekcji, odsłonięty jak skała widoczna tylko podczas odpływu. Niektórzy pacjenci z COVID mają gorszy ból pleców niż inni, ale prawdopodobnie mówi to więcej o ich podatności na ból pleców niż o COVID-19. Innymi słowy, grypa może powodować takie samo nasilenie bólu pleców.

Przewlekły ból krzyża jest poważny… ale rzadko złowieszczy

Ból pleców może wyssać radość z twoich dni przez tydzień, miesiące, a nawet lata. Może być zdecydowanie „poważny”, nawet jeśli nie jest niebezpieczny. Pracowałem z wieloma naprawdę nieszczęśliwymi pacjentami z przewlekłym bólem krzyża i oczywiście ogromne koszty ekonomiczne bólu pleców są cytowane praktycznie wszędzie, gdzie pojawia się ten temat. Ale twój typowy przypadek przewlekłego bólu krzyża, tak paskudny, jak to tylko możliwe, nigdy nikogo nie zabił.

„Złowieszczy” to medyczny żargon na „naprawdę przerażające”. Muzyka motywu Cue Jaws. Ból krzyża jest złowieszczy, gdy jest spowodowany czymś, co może cię okaleczyć lub zabić. Na szczęście takie przyczyny są rzadkie. Ale zdarzają się okropne rzeczy, nawet najlepsi lekarze mogą za nimi tęsknić (a „alternatywni” pracownicy służby zdrowia jeszcze bardziej).

Żadne z nich nie są powszechne. Wszystkie z nich zwykle powodują poważne objawy, które łatwo brać na poważnie. Niektóre z nich mogą „latać pod radarem” na wczesnych etapach, ale zwykle nie na długo. Nazwy warunków prowadzą do starannie wybranych artykułów z dobrych źródeł.

Kiedy martwić się o bóle krzyża

Czy ból dolnej prawej części pleców jest niepokojący?

Materac kieszeniowy Primus 32cm

Ból po prawej stronie pleców nie jest szczególnie niepokojący, nie. To samo z lewym. Istnieją dwa główne rodzaje bólu pleców, który występuje tylko z jednej strony:

Ból pleców, który może wystąpić po obu stronach, ale zdarza się tylko po prawej lub lewej stronie. To jest bardzo powszechne. Najbardziej zwykły ból pleców dominuje po jednej stronie pleców.
Ból pleców, który pochodzi szczególnie ze struktur istniejących tylko z jednej strony. To jest mała kategoria.

Większość anatomii dolnej części pleców i brzucha jest symetryczna. Niektóre jelita nie są symetryczne, a tylko niektóre z nich są prawdopodobną przyczyną bólu pleców po prawej stronie.

Oto niektóre z kluczowych anatomii do rozważenia:

Kości i mięśnie – Wszystkie struktury mięśniowo-szkieletowe dolnej części pleców są w 100% symetryczne, z wyjątkiem małych lokalnych odmian. Kontuzja, patologia i rozwój mogą oczywiście wystąpić z jednej strony. Na przykład dyski międzykręgowe rzadko wybrzuszają się dokładnie w środku, ale z jednej lub drugiej strony.
Nerki – nerki to dopasowana para. Jedna bolesna nerka może powodować ból pleców z jednej lub drugiej strony. Ból nerek może przypominać ból pleców i może wystąpić tylko z jednej strony. Zwykle jest dość boczny i ledwie wystarczająco niski, aby zakwalifikować się jako „niski” ból pleców. Jednak gdy kamienie nerkowe opadają przez moczowody, mogą powodować (straszny) ból w dolnej części pleców. Ból kamicy nerkowej jest często tak silny i rozwija się tak szybko, że nie można go pomylić z problemem bólu pleców.

Aorta – Aorta jest największą tętnicą w ciele. Zstępuje od serca przez klatkę piersiową i wzdłuż lewej strony kręgosłupa. Tętniak aorty może powodować ból po lewej stronie pleców.

Jelita – jelita to głównie symetryczny bałagan rurek, z równą szansą na spowodowanie bólu po obu stronach – ale prawie wyłącznie ból brzucha, a nie ból pleców.

Pęcherzyk żółciowy – Pęcherzyk żółciowy znajduje się po prawej stronie. Ból pęcherzyka żółciowego może być odczuwany z tyłu. Jednak zwykle jest dość wysoka – nawet łopatka – i prawie zawsze jest przyćmiona bólem brzucha.

Trzustka – Trzustka jest w przybliżeniu centralna, a stany, które na nią wpływają, mogą powodować ból w środkowej części pleców po obu stronach, ale zwykle dość centralnie. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych wnętrzności ból brzucha jest bardziej prawdopodobny i bardziej widoczny.

Śledziona – śledziona znajduje się po lewej stronie, a kiedy boli, zwykle pojawia się uczucie pełności i niejasny ból „gdzieś” w lewym górnym brzuchu i górnej części dolnej części pleców.

Sama strona bólu sama niewiele nam mówi, a większość jednostronnych źródeł bólu to wnętrzności, które zwykle powodują ból brzucha zamiast bólu pleców lub dodatkowo. Innymi słowy, jedynym powodem do niepokoju związanego z bólem prawej lub lewej dolnej części pleców jest niepokój: jeśli masz inne czerwone flagi lub znaczące objawy niezwiązane z kręgosłupem.

Materac MIZAR klasyczny

Materac KASTOR kokosowy

 

Materac AGENA lateksowy

 

Materac HAMAL Visco pianka z pamięcią

Zobacz materac ortopedyczny lateksowy 30cm

Zobacz materac ortopedyczny visco memory 28cm

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12, 46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82, REGON: 161602151
Telefon: +48 662 070 168
biuro@napkomfort.pl

Jeśli zadajesz sobie czasem takie pytania:

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

Łóżko 180x200cm do sypialni z materacem

Łóżko z materacem 160x200cm

Łóżko do sypialni z materacem 140x200cm

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button