Zrozumienie i leczenie skurczów dolnej części pleców

łóżko z materacem 160x200

Zrozumienie i leczenie skurczów dolnej części pleców

Skurcz pleców jest mimowolnym skurczem lub napięciem mięśni dolnej części pleców.

Stan ten waha się od rzadkich skurczów z łagodnym dyskomfortem do chronicznych skurczów z silnym bólem, który utrudnia poruszanie się.

Skurcze pleców można zazwyczaj leczyć skutecznie bez operacji. Konieczna może być interwencja, jeśli ból jest związany z problemami nerwowymi kręgosłupa.
Przyczyny skurczów dolnej części pleców

Skurcze pleców mogą być wynikiem urazów mięśni, ścięgien i więzadeł pleców lub mogą być związane z poważniejszymi schorzeniami. Podnoszenie ciężarów jest częstą przyczyną skurczów pleców.

Oprócz ciężkiego podnoszenia każda czynność, która nadmiernie obciąża mięśnie i więzadła w dolnej części pleców, może powodować obrażenia. Sporty takie jak piłka nożna i golf mogą powodować skurcze kręgosłupa, ponieważ wymagają nagłego i wielokrotnego skręcania pleców.

Mięśnie pleców mogą być bardziej wrażliwe, jeśli masz słabe mięśnie brzucha, które pomagają utrzymać plecy. Słabe lub sztywne mięśnie w samym plecach można łatwiej zranić niż mięśnie, które są silniejsze i bardziej sprężyste.

Skurcze pleców mogą wystąpić, jeśli masz zapalenie stawów lub pęknięty dysk w kręgosłupie. Zapalenie stawów w dolnej części pleców może wywierać nacisk na rdzeń kręgowy, co może powodować ból w plecach i nogach. Pęknięty lub wybrzuszony dysk w kręgach może również naciskać na nerw i powodować ból pleców.

Leczenie skurczów dolnej części pleców

Jeśli twoje skurcze zaczynają się po urazie lub aktywności obciążającej mięśnie, spróbuj naprzemiennie lodu i ciepła na plecach. Lód pomoże zmniejszyć stan zapalny, a ciepło może poprawić przepływ krwi.

Leki takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i leki zwiotczające mięśnie mogą pomóc złagodzić objawy podczas gojenia się mięśni. Badania potwierdzają, że środki zwiotczające mięśnie zapewniają znaczną ulgę w bólu w krótkotrwałych skurczach mięśni.

Pomocne mogą być również zastrzyki leku przeciwzapalnego (kortyzon). Ale z każdym lekiem mogą wystąpić działania niepożądane. Zapytaj swojego lekarza o ryzyko i zalety tych zastrzyków.

Chiropraktyka może pomóc, ale koniecznie odwiedź lekarza, aby najpierw prawidłowo zdiagnozować twój stan. Często zalecana jest fizykoterapia w celu wzmocnienia mięśni pleców i brzucha, o ile mięśnie są wystarczająco zdrowe do ćwiczeń.

Zapobieganie skurczom pleców

Twoje plecy ciężko pracują dla Ciebie. Im lepiej sobie z tym poradzisz, tym mniejsze będzie ryzyko rozwoju skurczów kręgosłupa.

Utrata kilku kilogramów, jeśli masz nadwagę, pomoże zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i stawów.
Wyprostowanie się i noszenie butów na niskim obcasie pomoże zapewnić stabilność i siłę w dolnej części pleców.
Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak ćwiczenia wzmacniające plecy i brzuch, również pomogą ci się poruszać i czuć się świetnie.
Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w łóżku lub na siedzeniu doprowadzi do pogorszenia problemów z kręgosłupem.

Jeśli nie jesteś obecnie aktywny fizycznie, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. Mogą sugerować pewne ćwiczenia, które będą łatwiejsze na twoich plecach.

lozka z materacem 160x200

Zobacz inne produkty:

Łóżko z materacem 180×200

Łóżko z materacem 160×200

Łóżko z materacem 140×200

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button