Jak wybrać najlepszy rodzaj materaca?

Jak wybrać najlepszy rodzaj materaca?

Przy niezliczonych możliwościach wyboru na dzisiejszym rynku, wybór odpowiedniego materaca jest często trudnym zadaniem.
Materace piankowe i sprężynowe to dwie z najpopularniejszych kategorii na rynku materacy. Każda ma swój własny zestaw zalet i wad, w zależności od materiałów użytych do ich budowy.

Każdy z nich ma również dalsze podkategorie, które mogą łatwo zmylić przeciętnego śpiącego, który po prostu chce mieć ładne wygodne łóżko do spokojnego snu.

Materac sprężynowy

Zazwyczaj materac sprężynowy składa się z trzech podstawowych elementów, a mianowicie:

Warstwa komfortowa: spanie tylko na zwojach jest niepraktyczne; dlatego rdzeń ma na wierzchu cienką warstwę tapicerki, zwykle wykonaną z miękkich materiałów, takich jak pianka lub włókna.
Rdzeń: Jest to główny korpus materaca, w którym stalowe zwoje są wyrównane dla wygody i wsparcia. Liczba i rozmiar zwojów różni się w zależności od materaca.
Podstawa: Jest to warstwa dolna, zwykle wykonana z wełnianej wyściółki lub cienkiej warstwy pianki, która zapewnia wsparcie dla zwojów.

Chociaż podstawowe elementy materaca sprężynowego pozostają takie same, różne są typy systemów spiralnych. Jakość materaca, wygoda, podparcie, cena i wiele innych funkcji zależy od systemu zwojów zastosowanego w tym materacu.
Tkanina pokrywa każdą cewkę osobno. Te cewki kieszeniowe nie są ze sobą połączone, dzięki czemu mogą poruszać się niezależnie. Dlatego materac skutecznie izoluje ruchy i zapewnia spokojny sen nawet wtedy, gdy dzielisz łóżko.
Ponadto cewki kieszeniowe oferują również ulepszone konturowanie porównywalne z pianką z pamięcią kształtu. Cewki te dopasowują się do krzywizn ciała, zapewniając ukierunkowane wsparcie. Równomiernie rozkładają wagę, a każda część ciała otrzymuje komfort i wsparcie, jakiego wymaga.

Materac z pianki z pamięcią

Pianka z pamięcią kształtu reaguje na temperaturę i masę ciała. W rezultacie dopasowuje się do krzywizn ciała, zapewniając maksymalną elastyczność i zmniejszenie nacisku. Oznacza to, że cieszysz się zdrowym ustawieniem kręgosłupa i równomiernym rozkładem ciężaru we wszystkich pozycjach snu.
Jego gęsta struktura skutecznie izoluje ruch, zapewniając niezakłóconą drzemkę. Jednocześnie ciasno upakowane komórki sprawiają, że jest to materiał hipoalergiczny, który jest odporny na inwazję roztoczy i chroni przed alergiami.
Materac jest dostępny w różnych gęstościach i stopniach twardości, aby wspierać wszystkie profile podkładów. Jednak ludzie często skarżą się na zatrzymywanie ciepła na materacu z pianki z pamięcią kształtu, co czyni go nieodpowiednim dla gorących podkładów. Ciepło ciała również je zmiękcza, powodując nadmierne opadanie i uczucie zablokowania.

Materac lateksowy

Mleko lub sok z drzew kauczukowych jest ubijany na spienioną piankę, którą następnie wlewa się do formy w celu wykonania łóżek lateksowych. Ponieważ lateks jest materiałem naturalnym, jest dość popularny wśród ekologicznych podkładów.
Będąc naturalnie hipoalergicznym i wolnym od chemikaliów, zapewnia czystą i wolną od alergii powierzchnię do spania dla Ciebie i Twojej rodziny.
Ten zdrowy materiał ma szereg zalet, takich jak trwałość, pływalność i komfort. Materace lateksowe skutecznie dopasowują się do krzywizn ciała, aby złagodzić bóle stawów i mięśni.
Chociaż lateks jest nieco twardszy w porównaniu z jakąkolwiek inną pianką, nadal zapewnia odpowiednią ulgę ucisku niezależnie od pozycji, w jakiej śpisz. Będąc z natury chłodny, lateks jest również idealny dla gorących podkładów.

Wybór rodzaju materaca ma ogromny wpływ na jakość snu. Odpowiednie wsparcie i komfort to podstawa dobrze wypoczętej nocy. Dopiero znalezienie odpowiedniego rodzaju materaca daje szansę na cieszenie się wszystkimi zaletami zdrowego snu.

1. Preferencje pozycji snu

Nie wszyscy śpią w ten sam sposób. Niektórzy śpią na plecach, podczas gdy inni śpią przez większość czasu na brzuchu lub bokach. Z tego powodu dotyk i wsparcie materaca dla każdego typu podkładu jest inne.
Materiał materaca wpływa na komfort, jaki uzyskasz w każdej pozycji do spania. Dlatego nie każdy materac jest dla Ciebie odpowiedni.

Materac sprężynowy:

Materac sprężynowy jest popularną opcją dla osób śpiących na plecach ze względu na jego zdolność do podtrzymywania krzywizny kręgosłupa. Łagodzi ból pleców poprzez zmniejszenie nacisku na kluczowe obszary.
Materac sprężynowy zapewnia również szybką reakcję wymaganą przez osoby śpiące w kombinacji, aby łatwo zmieniać pozycje bez zakłócania snu.

Materac piankowy:

Osoby śpiące na boku i brzuchu preferują materace piankowe, ponieważ dobrze dopasowują się do krzywizn ciała. Twoje ramiona i biodra mogą opaść tak bardzo, jak to konieczne, podczas gdy boki i uda są wystarczająco podparte, aby utrzymać idealne wyrównanie kręgosłupa.
Podobnie osoby śpiące na żołądku cieszą się odpoczynkiem na twardszych piankach, ponieważ zapewniają im one zrównoważone tonięcie i wsparcie, którego potrzebują. Powinni jednak unikać miękkich pianek i pianek z pamięcią kształtu, które mogą uciskać klatkę piersiową i utrudniać oddychanie.

2. Preferencje typu ciała

Innym czynnikiem wpływającym na wybór materaca jest waga lub ogólny typ sylwetki. Niektóre materace działają dobrze, jeśli jesteś cięższy. Inne mają na celu zapewnienie wystarczającego wsparcia, jeśli jesteś przeciętny lub lekki.

Materac sprężynowy:

Materac sprężynowy jest idealny, jeśli jesteś po cięższej stronie. Dzieje się tak, ponieważ sprężyny pozwalają materacowi zachować swój kształt pod naciskiem i zapewniają duże wsparcie odpychania. Osoby przeciętne i otyłe uważają materace sprężynowe za wygodniejsze niż osoby lekkie, u których istnieje ryzyko powstania punktów nacisku.

Materac piankowy:

Osoby cięższe uważają materace piankowe za mniej podpierające i ryzykują niewygodne zapadanie się w materac. Jednak przeciętne i lekkie osoby preferują materace piankowe ze względu na amortyzację i uczucie przytulania. Wsparcie oferowane przez łóżka piankowe jest w sam raz dla tych osób.

3. Poziomy komfortu

Poziomy twardości materacy sprężynowych i piankowych są bardzo różne ze względu na ogromne różnice w ich konstrukcji i materiałach. Średnio twardy to najlepszy poziom jędrności lub komfortu do wyboru, gdy jesteś na ogrodzeniu, co jest dla ciebie najlepsze.

Materac termoelastyczny Jowisz 28cm Materac z lateksem Venus

Materac sprężynowy:

Materace sprężynowe są z natury twardsze niż ich piankowe odpowiedniki. Wynika to częściowo z elastyczności sprężyn, które odbijają się pod naciskiem. Zapewniają również większe wsparcie, ale oferują stosunkowo mało konturowania. Tak więc średnio twarde sprężyny są zwykle nieco twardsze niż średnio twarde pianki.

Materac piankowy:

Materace piankowe są zwykle po bardziej miękkiej stronie i oferują najlepsze konturowanie, jakie możesz sobie wyobrazić. Dlatego są zwykle uważane za wygodniejsze niż materace sprężynowe. Ze względu na swoją wytrzymałość materace piankowe oferują również stosunkowo mniejsze wsparcie, ale nowsze innowacyjne pianki również są dość wspierające.

4. Odciążenie

Materac musi zapewniać równomierne rozłożenie ciężaru i łagodzenie bólu, niezależnie od pozycji snu i poziomu twardości materaca. Dlatego niezwykle ważne jest osobiste przetestowanie materaca pod kątem dyskomfortu i powstawania ucisku.

Materac sprężynowy:

Cewki są znane z tworzenia punktów nacisku w niektórych typach podkładów ze względu na ich odpychanie i nierównomierny rozkład masy. Możesz odczuwać nadmierny nacisk na ramiona, biodra i kolana z powodu złego ustawienia kręgosłupa w niektórych pozycjach. Dlatego możesz chcieć unikać materacy sprężynowych, jeśli cierpisz na ból stawów.

Materac piankowy:

Materac piankowy równomiernie rozkłada ciężar ciała, ponieważ dopasowuje się do kształtu ciała i wypełnia luki wzdłuż krzywizn. Obejmuje punkty nacisku i odciąża stawy. Tak więc, jeśli masz zapalenie stawów, fibromialgię i inne problemy z bólem mięśni i kości, wybierz materace piankowe.

5. Czułość na temperaturę

Istnieje duża różnica we wrażliwości temperaturowej materacy piankowych i sprężynowych. Pogoda na zewnątrz i temperatura w pomieszczeniu mogą zmienić samopoczucie materaca. Ta funkcja jest szczególnie ważna, jeśli region, w którym mieszkasz, ma ekstremalne temperatury.

Materac sprężynowy:

Materac sprężynowy znany jest z neutralności temperaturowej. Więc kiedy śpisz w łóżku, ciepło twojego ciała nie wpłynie na to, jak czujesz się na materacu, ponieważ a) ciepło nie zmienia sposobu odczuwania zwojów, oraz b) cyrkulacja powietrza przez wężownice utrzymuje niską temperaturę snu.

Materac piankowy:

Pianka z pamięcią kształtu mięknie, gdy się nagrzewa i twardnieje podczas chłodzenia. Więc kiedy wejdzie w kontakt z ciepłem twojego ciała, topi się pod tobą i przytula cię, zapewniając głęboki komfort. Ale także sprawiają, że śpisz gorąco; jednak dzisiaj producenci materacy stosują wiele technik, aby materace były chłodne. Lateks jest naturalnie chłodny i neutralny pod względem temperatury jak sprężyny.

6. Wentylacja

Kiedy materac zatrzymuje ciepło, nie możesz spać, zwłaszcza jeśli z natury śpisz gorąco. Około 79% populacji uważa, że ​​temperatura snu jest ważnym czynnikiem zapewniającym dobry nocny odpoczynek.

Materac sprężynowy:

Materac sprężynowy zapewnia dużą wentylację dzięki dużym pustym przestrzeniom między zwojami. Gdy powietrze się porusza, odbiera ciepło z powierzchni materaca i utrzymuje niską temperaturę ciała. Nawet jeśli Twój materac ma grubą górną piankę, będziesz spać stosunkowo chłodno na materacu sprężynowym.

Materac piankowy:

Zwykłe materace piankowe nie pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Tak więc ciepło nie ma możliwości ucieczki, a zatem temperatura ciała wzrasta. Skręcone pianki umożliwiają przepływ powietrza przez warstwy pianki, ale skracają żywotność materaca. Wręcz przeciwnie, wentylowane pianki z dodatkiem miedzi odprowadzają ciepło z ciała i pozwalają gorącym śpiącym cieszyć się chłodnym snem na piankowych łóżkach.

Materac 160x200 klasyczny Materac 160x200 kokosowy
Materac 160x200 visco pianka z pamięcią Materac 160x200 lateksowy

7. Zapach

Jeśli masz wrażliwy nos lub obawiasz się toksycznego odgazowywania, istnieje ogromna różnica między zapachem pianki i materaca sprężynowego.

Materac sprężynowy:

Materace sprężynowe podczas ich produkcji nie wymagają użycia ciężkich środków chemicznych. Większość materiału to stal, która nie wydziela żadnego zapachu. Nieprzyjemny zapach lub ulatnianie się z cienkich pianek jest znikomy i szybko usuwany przez zwiększony przepływ powietrza.

Materac piankowy:

Pianki z wyjątkiem lateksu są oparte na pochodnych ropy naftowej, a zatem mają łagodny do mocnego zapach w zależności od użytych materiałów. Jednak zapach zanika w ciągu kilku dni, a wiele organów zarządzających zapewnia, że ​​odgazowywanie jest w bezpiecznych granicach.

8. Ulga w bólu pleców / wyrównanie kręgosłupa

Kiepski materac może powodować bóle pleców lub zaostrzać stare bóle i bóle. Dlatego warto kupić materac, który odpowiednio wyrównuje kręgosłup i łagodzi ból pleców.

Materac sprężynowy:

Materace sprężynowe są zwykle dobre w łagodzeniu bólu pleców, szczególnie te z cewkami kieszeniowymi. Inne jednostki sprężynowe mogą oferować nierówne wsparcie i zwiększać ból. Zazwyczaj materace sprężynowe zapewniają najlepsze wyrównanie kręgosłupa dla osób śpiących na plecach i brzuchu, ponieważ wymagają mocnego podparcia.

Materac piankowy:

Materace piankowe łagodzą ból pleców, ponieważ warstwy pianki zapewniają ciągłe wsparcie i doskonale sprawdzają się w utrzymaniu zdrowego wyrównania kręgosłupa. Ponieważ pianki amortyzują łuk kręgosłupa, zmniejszają nacisk na plecy i nie powodują bólu. Jednak niektóre pianki mogą również powodować niewygodne zapadanie się w materac i powodować lub zwiększać ból pleców.

9. Izolacja ruchu

Izolacja ruchu jest niezbędnym czynnikiem, gdy planujesz dzielić łóżko z partnerem, zwierzętami lub dziećmi. Łóżko dobrze zapobiega przenoszeniu ruchu, dzięki czemu Twój partner nie będzie przeszkadzał podczas snu lub wchodzenia i wychodzenia z łóżka.

Materac sprężynowy:

Chociaż materac sprężynowy jest dla ciebie dobry, jeśli często zmieniasz pozycje do spania, brakuje mu izolacji ruchu i zakłóca sen twojego partnera. Jeśli izolacja ruchu jest dla Ciebie niezbędna, poszukaj materaca z pojedynczymi lub kieszonkowymi zwojami, które ograniczają przenoszenie ruchu.

Materac piankowy:

Ruch nie przenosi się tak łatwo na materacu piankowym, jak na materacu sprężynowym. Pianka dobrze amortyzuje ruchy i jest najlepszym wyborem dla par dzielących łóżko, właścicieli zwierząt domowych, rodzin, które dzielą łóżko z dziećmi, zwłaszcza jeśli jedno z Was ma lekki sen.

10. Trwałość

Trwałość to ogólna siła nacisku, jaką materac może przyjąć, zanim zacznie zwisać lub w inny sposób się zużyje. Dlatego wytrzymałość materaca jest bezpośrednio związana z tym, jak długo może wytrzymać.

Materac sprężynowy:

Możesz pomyśleć, że materac sprężynowy ma długą żywotność, ponieważ metal nie zużywa się łatwo. Jednak zwoje mają tendencję do pękania lub utraty elastyczności z powodu nadmiernej wagi i odbijania. Typowy materac sprężynowy wytrzymuje od trzech do sześciu lub siedmiu lat, w zależności od jego jakości i sposobu użytkowania.

Materac piankowy:

Materace piankowe często mają większą trwałość niż materace sprężynowe. Materace piankowe nie rozkładają się łatwo, zwłaszcza jeśli mają rdzeń z pianki o dużej gęstości. Zazwyczaj materace piankowe wytrzymują prawie osiem lat i dłużej, jeśli są odpowiednio konserwowane.

11. Konserwacja

Konserwacja może nie być pierwszą rzeczą, o której myślisz, jeśli chodzi o materace, ale ma to znaczenie. Jeśli dobrze pielęgnujesz swój materac, możesz przedłużyć jego żywotność.

Materac sprężynowy:

Materace sprężynowe szybko się zużywają, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Nie zginaj ani nie składaj materaca sprężynowego, ponieważ złamie on swoje zwoje. Obracaj materac co sześć tygodni, aby zmniejszyć ryzyko zwisania.

Materac piankowy:

Materace piankowe różnią się znacznie pod względem ich potrzeb konserwacyjnych. Dlatego musisz sprawdzić instrukcje dostarczone przez producenta, aby określić, jak często go przewracać lub obracać. Ogólnie rzecz biorąc, materace piankowe wymagają większej konserwacji. Na przykład unikaj umieszczania łóżek piankowych na słońcu. Podobnie w przypadku rozlania pianki schną dłużej i mogą ulec poważnemu uszkodzeniu, co skróci żywotność materaca.

Pianka pamięci vs. Materac sprężynowy

Pianka z pamięcią kształtu jest najbardziej poszukiwanym rodzajem materaca piankowego ze względu na przytulność i redukcję ucisku. Pianka z pamięcią kształtu i sprężyna to dwa całkowicie różne materiały, ale mogą mieć kilka wspólnych właściwości. Każdy ma swoje zalety i wady, więc musisz starannie wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Pianka memory jest syntetyczna

Pianka z pamięcią kształtu to syntetyczny materiał na bazie ropy naftowej, podczas gdy materace sprężynowe zwykle mają stalowe cewki wykonane z naturalnych metali. Do produkcji pianki z pamięcią stosuje się różne chemikalia, które mogą wydzielać gazy, w przeciwieństwie do materacy sprężynowych, które są całkowicie bezwonne.

Oba są równie trwałe

Wysokiej jakości jednostki sprężynowe mają zwykle niską grubość drutu, co oznacza grubsze i mocniejsze cewki. Dzięki temu materace sprężynowe zapewniają lepsze wsparcie i dłuższą żywotność. Podobnie materace z pianki z pamięcią kształtu o dużej gęstości również wytrzymują długo.

Pianka z pamięcią kształtu zatrzymuje ciepło

Pianka z pamięcią kształtu jest znana z tego, że zatrzymuje ciepło i sprawia, że ​​czujesz się spocony i duszący z powodu opadania i przytulania. To sprawia, że ​​materace piankowe z pamięcią kształtu nie nadają się do gorących podkładów. Z drugiej strony materace sprężynowe utrzymują niską temperaturę ciała dzięki zwiększonemu przepływowi powietrza przez cewki.

Poduszki i poduszki z pianki memory

Osoby śpiące uwielbiają piankę z pamięcią kształtu za jej przytulanie, która amortyzuje kluczowe punkty nacisku, takie jak biodra, ramiona i szyja, aby złagodzić ból. Jej doskonała zgodność sprawia, że ​​pianka z pamięcią kształtu jest idealna do podkładów bocznych. Dla porównania, materace sprężynowe nie mają odpowiedniego podparcia i mogą powodować powstawanie ucisku wśród drobnych podkładów.

Materac sprężynowy ma mocne wsparcie krawędzi

Połączona struktura cewki w materacach sprężynowych prowadzi do stabilnego podparcia krawędzi. Integralność strukturalna na całym obwodzie sprawia, że ​​materac sprężynowy jest bezpieczny dla osób starszych i dzieci. Materace piankowe z pamięcią kształtu nie mają podparcia krawędzi, ponieważ szybko kompresują się pod naciskiem, a powrót do pierwotnego kształtu zajmuje trochę czasu.

Pianka lateksowa Vs. Materac sprężynowy

Pianka lateksowa jest jednym z najdroższych materiałów materacowych w branży. Znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i organicznych materace lateksowe są preferowanym wyborem dla śpiących świadomych ekologicznie. Ale mają też kilka wspólnych cech z tańszymi materacami sprężynowymi.

Zarówno sprężyna, jak i lateks są wolne od chemikaliów i toksycznych zapachów. Dlatego oba materiały są przyjazne dla środowiska i nietoksyczne. Lateks może rozpraszać swój własny zapach nowej gumy, który znika w ciągu kilku godzin.

Oba są mocne i idealne dla osób śpiących na plecach

Lateks jest elastycznym materiałem, podobnie jak cewki, więc nie opada zbyt mocno pod wpływem nacisku. Oba są sprężyste i zapewniają mocniejsze wsparcie, dzięki czemu popychają cię, gdy wywierasz na nie nacisk. Dlatego zarówno lateksowe, jak i sprężynowe materace są idealne dla osób śpiących na plecach i brzuchu.

Lateks jest naturalnie chłodnym materiałem dzięki zwiększonemu przepływowi powietrza dzięki swojej porowatej strukturze. Podobnie materace sprężynowe mają również ogromne puste przestrzenie między zwojami. Następnie istnieje ciągła cyrkulacja powietrza, dzięki której powierzchnia spania jest chłodna i świeża.

Materace sprężynowe mają zwykle znacznie krótszą żywotność w porównaniu z piankami lateksowymi. Sprężyny psują się lub tracą elastyczność podczas użytkowania, natomiast pianki lateksowe są grube i gęste i nie psują się łatwo. Jednak ciężkie warstwy mogą się rozerwać, jeśli źle się z nimi obchodzisz. Wysokiej jakości materac lateksowy może Ci służyć od 20 lat do całego życia.

Lateks izoluje ruch

W porównaniu do jednostek sprężynowych, pianki lateksowe znacznie lepiej izolują ruch. Są idealne dla par, które preferują elastyczny materac, ale są zmęczone zakłóceniami partnera. Z drugiej strony materace sprężynowe reagują, ale nie izolują ruchu, z wyjątkiem zwojów kieszeniowych.

Lateks jest drogi

Ponieważ materace lateksowe wykorzystują naturalne i organiczne materiały, mają wyższą cenę. Łóżka lateksowe oferują również szereg korzyści, takich jak właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, chłodny sen, sprężyste podparcie i długotrwały komfort. To sprawia, że ​​materace lateksowe mają świetny stosunek jakości do ceny.

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button