Spanie z prawej i lewej strony: co jest najlepsze dla twojego zdrowia?

Spanie z prawej i lewej strony: co jest najlepsze dla twojego zdrowia?

Wszyscy śpią, ale możesz nie otrzymywać wszystkich korzyści zdrowotnych, które oferuje sen. Wiele czynników wpływa na głębokość i powodzenie cyklu snu – jedzenie, które jesz, ilość czasu spędzonego na zewnątrz, rutyna ćwiczeń i pozycja snu. Bez względu na to, czy śpisz po prawej stronie, po lewej stronie, brzuchu lub plecach – dostępnych jest wiele informacji na temat najlepszej pozycji do spania.

Dlaczego pozycja snu ma znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie serca.

Twoja pozycja snu nie tylko pomaga ci się komfortowo; może prowadzić do pewnych zaburzeń snu lub im zapobiegać. Na przykład spanie na brzuchu bardziej podatne na ból dolnej części pleców z powodu zwiększonego nacisku na ich dolny kręgosłup. Jeśli masz obecnie do czynienia z bólem dolnej części pleców i śpisz na brzuchu, poszukaj mocniejszego materaca, który zapobiegnie zapadnięciu się miednicy w powierzchnię materaca. Zwykle w ogóle nie zalecamy spania na brzuchu ze względu na ryzyko bólu.

Natomiast spanie na plecach to pozycja, która najłatwiej utrzymuje kręgosłup w neutralnej pozycji. Neutralny kręgosłup jest stosunkowo prosty i równy od czubka głowy do miednicy. Neutralny kręgosłup, bez względu na pozycję snu, powinien zawsze być Twoim celem.

Neutralność snu może się zmieniać w zależności od wagi i rodzaju materaca. Na przykład, jeśli masz materac, który jest zbyt twardy dla twojej masy ciała, materac może nie pasować do ramion i bioder. Może to wywierać nacisk na kręgosłup i zmuszać go do wyrównania, zamiast podtrzymywania krzywych górnej i dolnej części pleców.

Chociaż spanie na plecach służy do wyrównania kręgosłupa, nie jest to najlepsza pozycja dla każdego schorzenia. Na przykład choroba refluksowa przełyku może być gorsza podczas snu. W tej pozycji grawitacja nie zatrzymuje kwasu żołądkowego w żołądku. Ponadto nocny refluks kwasowy może wyrządzić więcej szkód przełykowi, ponieważ zmniejsza się produkcja śliny i połykanie, co ogranicza ilość kwasu w przełyku w ciągu dnia.

Pozycja snu, która jest dla Ciebie najlepsza, zależy od kombinacji twoich schorzeń i osobistych preferencji. Możesz zachować neutralny kręgosłup w prawie każdej pozycji, o ile masz najlepszy materac do swojego stylu snu.

Twardsze materace mogą pomóc śpiochom, ale podkłady boczne również mają wyjątkowe potrzeby. Podkłady pleców zazwyczaj korzystają z większości opcji materacy ze względu na ich naturalnie neutralną pozycję kręgosłupa.

Korzyści z bocznego snu

Jeśli chodzi o serce, sen boczny wygrywa, ponieważ zmniejsza ryzyko refluksu kwasu, chrapania i jest najlepszy dla serca. Boczne spanie jest najczęstszą pozycją snu wśród ludzi i zwierząt. Ta jedna pozycja ma trzy podstawowe warianty:

Pozycja płodu: Kolana schowane w klatki piersiowej z wyciągniętymi rękami. Lekkie zakrzywienie kręgosłupa w tej pozycji zmniejsza nacisk i nacisk na plecy.
Pozycja roczniaka: Z jednej strony z prostymi nogami i wyciągniętymi rękami, jakby sięgały po kogoś.
Pozycja kłody: Podkład drewna leży na boku z nogami względnie prostymi i ramionami prosto po bokach.

Chociaż są to najczęstsze pozycje boczne, wiele osób to śpiące kombinacje, które w nocy przełączają się na inną stronę, a nawet plecy lub brzuch.

Zobacz inne produkty:

Łóżko z materacem 180×200

Łóżko z materacem 160×200

Łóżko z materacem 140×200

łóżko z materacem do sypialni

 

Twój materac jest ważny – naprawdę ważny

Nie można przecenić roli, jaką odgrywa materac w dbaniu o plecy i pomaganiu w wygodnym śnie. Jeśli twoje łóżko nie zapewnia odpowiedniego poziomu miękkości, odciążenia i wsparcia, masz kłopoty. Zbyt sztywny materac nie dostosuje się do naturalnego wygięcia kręgosłupa, co prowadzi do bólu. A jeśli jest zbyt miękki, nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla twoich pleców, powodując również ból. To samo dotyczy twojej poduszki.

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

Zobacz polecane materace

Materac klasyczny kieszeniowo sprężynowy – link

Materac kokosowy kieszeniowo sprężynowy – link

Materac termoelastyczny – pianka z pamięcią kieszeniowo sprężynowy – link

Materac lateksowy kieszeniowo sprężynowy – link

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button