Poranny ból pleców

Poranny ból pleców

Dlaczego ból pleców jest najgorszą rzeczą rano i co możesz z tym zrobić?

Czy ból i sztywność to Twój budzik? Czy codziennie rano wstajesz z łóżka z bólem krzyża, bólem szyi i innymi problemami?

„Obudziłem się” to niesamowicie powszechny opis tego, jak zaczął się ból krzyża. Czy spanie jest niebezpieczne? Prawdopodobnie nie: budzenie się z bólem pleców rzadko wskazuje na poważny problem. Ale zarówno poranki, jak i grzbiety są niezwykle podatne na niektóre typowe drobne źródła bólu.

Chodzi głównie o przewlekły ból pleców, który jest najgorszy rano, co jest częstym objawem. Ludzie, którzy są mniej lub bardziej bezbolesni w ciągu dnia, mogą nadal cierpieć przez chwilę każdego dnia po przebudzeniu. Ale ataki ostrego bólu pleców są również znacznie częstsze w ciągu pierwszych kilku godzin dnia, a zjawisko to może być związane z tym, dlaczego przewlekły ból pleców zwykle jest zły rano.

Poranny ból pleców jest trudnym problemem do leczenia, ponieważ większość z nich prawdopodobnie ma kilka subtelnych przyczyn przewlekłych, ale mogą istnieć pewne możliwości leczenia.

Pięć przyczyn porannego bólu pleców

Zapalny ból pleców: patologiczne zapalenie wywołane chorobą autoimmunologiczną, które jest często poważne, stosunkowo rzadkie i dość dobrze znane.
„Zapalenie”: powolny, ale stały wzrost przewlekłego łagodnego stanu zapalnego z wiekiem.
Zespół bólu mięśniowo-powięziowego i / lub fibromialgii: ból pleców jest często gorącym punktem w organizmie w przypadku bólu mięśni i innych niewyjaśnionych rozległych bólów i bólów. Istnieje kilka powodów, dla których te warunki mogą być gorsze rano, ale są tajemnicze i kontrowersyjne .
Niezręczne postawy podczas snu: chociaż jest to najbardziej „oczywisty” powód budzenia się z załamaniem pleców, może być gorzej, niż się spodziewasz.
Osteomalacja (niedobór witaminy D): niedobór witaminy D jest prawdopodobnie dość powszechny, jest związany z przewlekłym bólem, a zwłaszcza bólem porannych kości.

Materac kieszeniowy Primus 32cm

I oczywiście są pewne pomysły na temat tego, co powoduje ból pleców, które prawdopodobnie są złe, a przynajmniej rzadziej i trywialniejsze niż się wydaje:

Złe materace są generalnie złe jako czynnik powodujący ból pleców.
Czynniki psychologiczne często mają zbyt dużą wagę. Umysł odnosi się do wielu przewlekłych bólów, ale szczególnie mało prawdopodobne jest, aby poranny ból pleców był psychosomatyczny.
Obrzęk krążka międzykręgowego jest popularnym kozłem ofiarnym, ale jest wysoce spekulacyjny i prawdopodobnie błędny.

Straszna przyczyna: zapalny ból pleców

Ból pleców, który naprawdę „lubi” poranek, to zapalny ból pleców (IBP) lub zapalenie stawów kręgosłupa3. Chociaż IBP jest dobrze znany naukom medycznym, często umyka diagnozie, jego biologia jest tajemnicza, a objawy poranne są szczególnie trudne, równie niewyjaśniony jak stawy, które bolą przed burzą. To po prostu coś, co robi IBP.

Ale nie panikuj! Chociaż badania potwierdziły, że poranek jest częstym czasem, gdy zapalny ból pleców ustępuje, wykazali również, że związek nie jest silny ani wyłączny. W rzeczywistości większość porannej sztywności i bólu nie jest patologicznie zapalna. Po prostu IBP jest jedynym „oficjalnym” sprawcą porannego bólu pleców.

Ból IBP wydaje się być dość silny. Jeśli tak naprawdę Cię nie budzi, prawdopodobnie nie jest to IBP lub jest to drobny przypadek.

Kiedy należy rozważyć możliwość IBP? Zasadniczo, jeśli poranne plecy są szczególnie złe: nieprzyjemne i bardzo konsekwentne objawy poranne. Rozpoznanie jest również bardziej prawdopodobne, jeśli masz inne objawy tego rodzaju bólu pleców. Oto dobry quiz zapalnego bólu pleców i moja krótka lista kontrolna powodów, dla których warto zapytać lekarza o zapalenie stawów kręgosłupa:

Błędna diagnoza jest powszechna.

Niestety wielu pracowników służby zdrowia nie zdaje sobie sprawy z możliwości IBP (przykład). Chociaż IBP występuje rzadko, powinieneś być tego świadomy i zdecydowanie zapytaj swojego lekarza, jeśli masz te objawy.
historia rodzinna zapalenia stawów kręgosłupa (chociaż rozwija się powoli, jest to poważna choroba, więc na pewno będziesz wiedzieć, czy ktoś z twojej rodziny ją miał) lub inne choroby autoimmunologiczne
dość dobrze reagujesz na NLPZ (aspiryna, ibuprofen itp.)

Technicznie IBP powoduje nocny ból pleców, a nie poranny ból pleców

Poranny ból IBP to tak naprawdę przypadek resztkowych objawów nocnych, które ustępują, kiedy się budzisz i ruszasz. Kiedy objawy są łagodniejsze, prześpisz je przeważnie, zauważając je dopiero po przebudzeniu. Ale te objawy zwykle są oczywiste, gdy jesteś jeszcze w łóżku, gdy tylko jesteś przytomny – lub nawet budzisz się wcześnie.

W przeciwieństwie do tego ból, którego nie zauważasz, dopóki nie wstaniesz i nie zaczniesz się poruszać, jest z natury mniej zapalny. Ale są to oczywiście tylko podstawowe zasady – w biologii zawsze jest wiele wyjątków.

Materac MIZAR klasyczny

Materac KASTOR kokosowy

 

Materac AGENA lateksowy

 

Materac HAMAL Visco pianka z pamięcią

Zobacz materac ortopedyczny lateksowy 30cm

Zobacz materac ortopedyczny visco memory 28cm

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12, 46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82, REGON: 161602151
Telefon: +48 662 070 168
biuro@napkomfort.pl

Jeśli zadajesz sobie czasem takie pytania:

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

Łóżko 180x200cm do sypialni z materacem

Łóżko z materacem 160x200cm

Łóżko do sypialni z materacem 140x200cm

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button