Jak spać w ciąży

Jak spać w ciąży

Kobiety w ciąży często mają problemy z zasypianiem. Wszyscy zawsze ostrzegają przyszłą matkę, że musi się wyspać, zanim urodzi się dziecko. Ale kłopoty ze snem mogą zacząć się już w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy zaczynamy czuć się nieswojo, a nasze mózgi nie wydają się wyłączać w nocy. W ostatnim etapie ciąży rosnący guzek dziecka może utrudniać, a czasem wręcz uniemożliwić sen.

Chociaż możesz udać się spać na plecach, a nawet brzuchu do czwartego miesiąca ciąży, w końcu prawie każda ciężarna kobieta skończy po jej stronie. Najlepiej lewa strona jest najlepsza, ponieważ poprawia krążenie i zapobiega zwiększaniu się masy ciała przed wywieraniem nacisku na wątrobę, która znajduje się po prawej stronie ciała. Poza tym spanie na lewym boku może zwiększyć przepływ składników odżywczych do łożyska, co pomaga utrzymać zdrowe i silne dziecko aż do narodzin.

Różne ciała wymagają innego wsparcia, przy czym niektóre kobiety nadal pozostają we własnych łóżkach, podczas gdy inne decydują się na przenoszenie się na kanapy, fotele lub inne bardziej wspierające powierzchnie, gdy zbliżają się do terminu porodu. Bez względu na to, gdzie śpisz w swoim domu, prawie pewne jest, że staniesz się wielkim fanem poduszek i regulowanych mebli. Ponieważ bezsenność w ciąży i częste oddawanie moczu są dość powszechne, niektóre kobiety tworzą własne, niepowtarzalne rytmy, rozpoczynając noc w łóżku, a następnie przenosząc się na rodzinną sofę do rana.

Istnieje wiele opcji poduszek do wyboru przy wyborze odpowiedniego rodzaju wsparcia dla siebie. Pamiętaj, że Twoje potrzeby w zakresie wsparcia, a tym samym wybór poduszki, mogą z czasem ulec zmianie, więc postaraj się kupić coś, co będzie wspierać Cię przez jak największą część ciąży.

We wczesnej ciąży większość kobiet – zwłaszcza tych, które przywykły do ​​spania na plecach lub brzuchu – stwierdza, że ​​jedna dodatkowa poduszka wystarczy. Ta poduszka jest często umieszczana za plecami, aby pomóc Ci utrzymać Cię na boku przez całą noc, co jest dobrym nawykiem, gdy przygotowujesz się do dalszego wzrostu brzucha. Jednak u niektórych kobiet ból pleców lub nadwrażliwość mogą pojawić się wcześnie, co wymaga wprowadzenia drugiej poduszki między kolana.

Najlepsza pozycja do spania, kiedy się spodziewasz, jest po twojej stronie – prawa lub lewa pozycja jest do przyjęcia. Ta pozycja jest idealna do krążenia, optymalizacji tlenu i składników odżywczych, które docierają do dziecka, a także funkcji nerek i zmniejszenia obrzęków. Jest też najwygodniejszy! Należy unikać leżenia na plecach przez całą noc. Ciężar twojego rosnącego dziecka naciska na twoją żyłę główną, tętnicę przepływającą z dolnej części ciała z powrotem do serca, zaburzając krążenie i prawdopodobnie powodując zawroty głowy. Macica obciąża również jelita i plecy, pogarszając typowe objawy ciąży, takie jak bóle pleców i hemoroidy. Więc spanie na boku powinno być twoją ulubioną pozycją w nocy. Niektóre kobiety przysięgają, że mają dodatkowe poduszki, aby zapewnić jeszcze większy komfort.

Co zrobić, jeśli nie śpisz w preferowanej pozycji?

Możesz zrobić wszystkie właściwe rzeczy, aby ustawić się na noc we właściwej pozycji, ale wtedy budzisz się w zupełnie innej i nie idealnej pozycji. Nie martw się. Jeśli twoje ciało zmaga się z przepływem krwi lub zmiażdżonym narządem, może ustawić się w nowej pozycji, aby poprawić sytuację. Jeśli Twoje dziecko nie otrzymuje tlenu, którego potrzebuje, uważa się, że może ono dać Ci dobrego kopniaka, aby zachęcić Cię do zmiany pozycji.

Leżenie na boku przez wiele godzin może powodować ból pleców z powodu ciężaru brzucha w ciąży. Cięższa macica wywiera nacisk na więzadła, które utrzymują ją w miejscu. Rozciągnięte więzadła mogą wtedy powodować ból w dole pleców. Dzięki poduszce podtrzymującej ciężar macicy więzadła nie pracują tak ciężko.
Poduszki ciążowe mają różne kształty, rozmiary i materiały. Poduszki ciążowe mogą być wykonane z pamięci lub wypełnione włóknem, kulkami styropianowymi lub mikrokulkami w celu zmodyfikowania wagi i gęstości.
Wybierz poduszkę, która Twoim zdaniem zapewni komfort najbardziej bolesnej pod koniec dnia części Twojego ciała. Być może będziesz musiała spróbować więcej niż jednego, aby znaleźć odpowiedni dla siebie.

Materac nawierzchniowy Visco memory – Topper

Ciążowe pozycje snu

Kiedy jesteś w ciąży, znalezienie wygodnej pozycji do spania może być w najlepszym razie trudne. Spanie na plecach nie jest zalecane, ponieważ może to zablokować naczynia krwionośne i spowolnić krążenie krwi u Ciebie i Twojego dziecka. Ale spanie na brzuchu może zranić twój brzuch lub piersi lub spowodować problemy żołądkowe. Więc co ma zrobić dziewczyna? Spanie na boku uważane jest za najbezpieczniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka. Większość lekarzy i ekspertów zaleca spanie na lewym boku, kiedy tylko jest to możliwe, ponieważ poprawi to krążenie i ochroni wątrobę, ale obie strony są w porządku; po prostu znajdź miejsce, które jest dla Ciebie najwygodniejsze.

Pomysły na wygodę

Podpórka z poduszkami. Umieszczenie poduszki między kolanami lub pod brzuchem może zapewnić dodatkowe wsparcie. Doskonała do tego poduszka na całe ciało. Odpowiednie ułożenie poduszek może również zapobiec przewróceniu się na plecy lub brzuch podczas snu.
Podeprzyj górę łóżka o kilka cali książkami lub klockami. To podniesie twoją głowę i pomoże zmniejszyć zgagę.
Umieszczenie poduszki pod biodrem pozwoli ci położyć się bardziej na plecach, nie będąc całkowicie płasko.

Jeśli możesz, idź spać wcześniej niż zwykle i zdrzemnij się w ciągu dnia. Może również pomóc:

odpoczywaj jak najwięcej w ciągu dnia
pójść na spacer późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem
unikaj herbaty i kawy przed snem
zrelaksować się przed snem, biorąc kąpiel, czytając, słuchając muzyki, oglądając telewizję lub rozcierając plecy

Dowiedz się o ergonomii: zwłaszcza jeśli pracujesz w trudnej fizycznie pracy, stosowanie zasad ergonomii (projektowanie mebli i narzędzi, które odpowiadają naturalnym konturom ciała) może znacznie zmniejszyć ryzyko obrażeń kręgosłupa i pomóc w utrzymaniu zdrowych pleców. Istnieją również urządzenia pomocnicze, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz inne urządzenia, które zachęcają do prawidłowego ergonomicznego ruchu.

Materac Optimum 200x200cm

Materac MIZAR klasyczny

Materac KASTOR kokosowy

 

Materac AGENA lateksowy

 

Materac HAMAL Visco pianka z pamięcią

Zobacz materac ortopedyczny lateksowy 30cm

Zobacz materac ortopedyczny visco memory 28cm

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12, 46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82, REGON: 161602151
Telefon: +48 662 070 168
biuro@napkomfort.pl

Jeśli zadajesz sobie czasem takie pytania:

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

Łóżko 180x200cm do sypialni z materacem

Łóżko z materacem 160x200cm

Łóżko do sypialni z materacem 140x200cm

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button