W jaki sposób zadbać o zdrowy kręgosłup nawet w czasie snu

W jaki sposób zadbać o zdrowy kręgosłup nawet w czasie snu

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie w jaki sposób zadbać o zdrowy kręgosłup nawet w czasie snu. Tak naprawdę w tym czasie nie działamy nieświadomie, potrafimy sobie wyrobić odpowiedni nawyk, dzięki któremy potrafimy kontrolować swoją pozycję w trakcie nocnego odpoczynku.

Zdrowy kręgosłup w łóżku.

Jak ważny jest dobór materaca, należy poświęcić na ten aspekt trochę czasu. Zakup materaca możemy porównać do zakupu samochodu, który testujemy i sprawdzamy czy jest dla nas odpowiedni. To samo należy zrobić wybierając materac.

Przy wyborze materaca do łóżka zwróćmy uwagę na

– twardość materaca odpowiednią do naszej wagi ciała
– materiał wypełniający

Przede wszystkim należy spędzić na nim trochę czasu przed zakupem lub przeprowadź rzetelną rozmowę z konsultantem.
Jeśli materac mamy już wybrany: kieszeniowy, lateksowy, kokosowy lub z pianką visco memory to zadbamy o komfort snu, czyli kładziemy się do łóżka.

W odpowiednim komforcie snu nie chodzi o to gdzie i z kim śpimy tylko jak śpimy. W trakcie naszego snu możemy przyjmować dwie z pozycji snu. Są to oczywiście pozycje dla osób zdrowych.

1 pozycja – leżenie bokiem

Ta pozycja jest o tyle fajna, że pozwoli nam zachować prosty kręgosłup. Nie dochodzi w tej pozycji do rotacji w odcinku lędźwiowym. Ręce w tej pozycji są na poduszce lub kołdrze, a jeśli jej nie chcemy to ręce mamy złożone w pozycji bezpiecznej i pod głową.

Poduszka także ma znaczenie – nie może być zbyt płaska bo kręgosłup nie będzie prosty, a odcinek szyjny będzie się zapadać. Nie może to być także sterta poduszek, która sprawi, że nasza głowa będzie odchylona. Na rynku jest wiele poduszek ortopedycznych dostosowanych do naszego kręgosłupa. Jeżeli mamy zwykła poduszkę – nie szkodzi – musimy jedynie zadbać aby został zachowany prosty kręgosłup – głowa musi być przedłużeniem kręgosłupa.

2 pozycja – leżenie na plecach

 

 

W tej pozycji zwracamy uwagę na krzywiznę kręgosłupa. Odpowiednie krzywizny muszą być zachowane. Aby je zachować możemy włożyć poduszkę pod kolana. Jeśli już mamy krzywizny zachowane podczas leżenia na plecach, nauczmy się ich. Ręce w tej pozycji układamy dowolnie, z boku lub na klatce piersiowej. Ważna jest głowa, nie powinna być ani zrotowana ani skrzywiona (możliwe poranne bóle) – głowa powinna być prosta.
Jeżeli chodzi o odcinek szyjny, trzeba zadbać o odpowiednią poduszkę, głowa nie może być ani za nisko ani za wysoko, tylko być przedłużeniem kręgosłupa.
Te dwie pozycje są niezmiernie ważne dla naszego kręgosłupa.

Dlaczego są one takie ważne?

Są to dwie prawidłowe pozycje – z wielu prawidłowych pozycji podczas snu. Prawidłowa pozycja podczas snu pozwala zapewnić zdrowy kręgosłup, tak ważny dla nas.

Dlaczego ważne jest zachowanie wszystkich krzywizn kręgosłupa?

To wynika z naszej biomechaniki, tak zostaliśmy skonstruowani i tego musimy się trzymać. Jeśli śpimy w pozycjach, które nie do końca odzwierciedlają nasze krzywizny, to najprościej mówiąc szkodzimy sobie.

Co się stanie jeśli się do tych pozycji nie dostosujemy?

Zostanie zaburzona nasza biomechanika całego kręgosłupa. Jeśli zostanie ona zaburzona to będzie dochodzić do powstawania np. zwyrodnień. Wystąpią choroby kręgosłupa, które rzutują nie tylko na kręgosłup (bolą nas plecy) ale także na inne układy np. promieniowanie do ręki czy nogi. To nie tylko zdrowy sen lecz zdrowe całe życie.

Niekoniecznie podczas snu działamy nieświadomie.

W jaki sposób podczas snu możemy świadomie oddziaływać na nasz kręgosłup?
Jak nieświadomie korygować naszą pozycję podczas snu?

Mówimy tu o nawykach, których nie kontrolujemy w życiu codziennym. Można jednak temu zaradzić. Jeśli pewną czynność powtórzymy wielokrotnie – wejdzie ona nam w nawyk. Ucząc i powtarzając to, będziemy nieświadomie przyjmować poprawną pozycję podczas snu.

Czego unikać podczas przyjmowania pozycji podczas snu?

Podczas leżenia na plecach
Odwiedzenie w stawie biodrowym
Jedna ręka na górze
Głowa przechylona na bok

Pozycja leżenia na brzuchu
Odwiedzenie jednej nogi
Odchylenie w odcinku szyjnym

Podsumowanie.
Jak zadbać o swój kręgosłup w łóżku!

1. Odpowiednio dobrany materac
2. Prawidłowa postawa z zachowaniem odpowiedniej krzywizny kręgosłupa
3. Dopasowana poduszka
4. Sen, który zajmuje 1/3 czasu życia. Aby efektywnie wypoczywać zadbaj o swój kręgosłup podczas snu.

Materiał filmowy pochodzi z profilu Vitalmedic Kluczbork

Napkomfort – Współpraca. Polski producent materacy: kieszeniowe, kokosowe, lateksowe, piankowe, bonelowe. Gwarancja, doświadczenie, własny transport.

Zapytaj konsultanta +48 691 089 897

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12
46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82
REGON: 161602151

Share this post


You've just added this product to the cart:

Call Now Button